ADANA kurtajadana.com 

19/11/09

Giriş
Hakkımda
İlgi Alanları
BİZE ULAŞMA
Fotoğraf Galerisi
Duyurular
kurtajadana.com

 

Cep.Tlf:

0532 242 60 23

Muayenehane:

0322 457 23 49

0322 453 41 71

  KÜRTAJ(ÇOCUK ALDIRMA):

                Halk arasında bilinen anlamıyla çocuk aldırma anlamına gelmektedir.(Kürtaj ayrıca kanamalı hastaların kanamasını durdurmak veya teşhis koymak amacıyla parça almak içinde yapılabilir.)Burada kastedilen ''Kürtaj'' çocuk aldırma amacıyla yapılandır. Ülkemizde kanunlar  son adet tarihinin ilk gününden itibaren on haftaya kadar olan gebeliklerde,kadının kendi isteğiyle olmak koşuluyla kürtaja izin vermektedir.10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılması,kadının hayatını riske sokacağı düşünüldüğünden kanunen yasaklanmıştır.18 yaşından küçüklerin kürtaj olabilmesi için anne-baba izni gerekmektedir.18 yaşından büyüklerin kendi imzası yeterlidir. Hiçbir baskı altında kalmadan,kendi iradenizle çocuk aldırmaya karar verirseniz,Muayene hanemin  457 23 49 veya 453 41 71  nolu telefonlarından kürtaj randevusu almalısınız.Geleceğiniz gün randevu saatinden önceki öğünü yemeyin ve gelene kadar  su,çay,kahve meyvesuyu gibi sulu gıdalar almayın.Randevu saatinde geldiğinizde size,son adetin ilk günü sorulacak sonra ultrasonografiyle  hamileliğinizin kaç haftalık olduğu tesbit edilecektir.Kanuni sınırlar içerisindeyse(10 haftaya kadar);kendi isteğinizle ,hiçbir baskıya uğramadan çocuk aldırmak istediğinizi gösteren bir belge imzalatacağız. Sizi lavaboya göndereceğiz.üzerinize rahat bir kıyafet giydireceğiz.Müdahale odasına alacağız.Müdahale masasına düz olarak yatırılacaksınız.Anestezi mütehassısı doktor tarafından kürtajı hissetmemeniz sağlanacak.Bu süre yaklaşık beş dakikadır. Bu süre içerisinde vagina dezenfektan maddelerle temizlenecektir.Steril şartlar altında ,size modern vakum küretaj tekniğiyle ,kürtaj işlemi uygulanacaktır.Kürtaj işlemi bittikten sonra ultrasoundla tekrar kontrol edileceksiniz.Sizi dinlenme odasına alacağız.Kendinizi gitmeye hazır hissettiğinizde ,size antibiotik,ağrı kesici ve kanama durdurucu ilaçları içeren bir reçete vereceğiz ve sizi evinize göndereceğiz.

         Kürtajdan sonra iki haftaya kadar azar azar kanama olabilir.Damlalar halinde gelen koyu renkte akıntı daha uzun sürebilir.

         Mikrop kapma tehlikesine karşı ,iki hafta kesinlikle cinsel ilişkiye girmeyiniz.

          Kürtajdan sonra döllenmenin nezaman olacağı belli değildir.Bu nedenle hamile kalmak istemiyorsanız,mulaka hemen korunmaya  başlamalısınız .Doğum kontrol hapı kullanacaksanız,hemen içmeye başlayın.Doğum kontrol hapının ilk ay korumayacağını unutmayın.

          Normal geçen bir kürtajdan engeç iki hafta sonra kontrole gelmekte yarar vardır.Rahim ve yumurtalıklar kontrol edilir.

          Kan gurubunuz  rh negatifse bunu kürtajdan önce bize bildirin.Böyle durumlarda size kan uyuşmazlığı iynesi yazılacaktır.48 saat içerisinde yaptırmanız gerekir.

          Eğer herhangibir rahatsızlığınız varsa ;kronik bir hastalık,düzenli almak zorunda olduğunuz bir ilaç,herhangibirşeye allerji gibi.Bunları bize önceden söyleyin.

           Sizi rahatsız eden,zihninizi meşgul eden bir durum var ise,hiç çekinmeden bizi arayabilirsiniz.  0 532 242 60 23

 

Not:Çocuk aldırmak hastanın sırrıdır.Bu bilgi kesinlikle kimseyle paylaşılmaz.

   
   
   
   

Giriş | Hakkımda | İlgi Alanları | BİZE ULAŞMA | Fotoğraf Galerisi | Duyurular | kurtajadana.com

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 19/11/09